• Narodowe Czytanie 2024

• Po raz drugi nasza szkoła SP73 wzięła udział w Narodowym Czytaniu - akcji organizowanej pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku czytaliśmy „Kordiana” Juliusza Słowackiego, jedno z najważniejszych dzieł polskiego romantyzmu.
        • Prezydent RP Andrzej Duda w okolicznościowym liście, zachęcającym do udziału w Narodowym Czytaniu „Kordiana”, zaznaczył:

"Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski."

Fragmenty dramatu czytali nauczyciele na czele z Panią Dyrektor Marzeną Mrozińską oraz uczniowie klas siódmych i ósmych. Wszyscy zgromadzeni na tym wydarzeniu mieli okazję przenieść się w niezwykły świat pełen dramatyzmu i refleksji.

akcja Narodowe Czytanie 2024 - dekoracjaakcja Narodowe Czytanie 2024 - czytają uczniowieakcja Narodowe Czytanie 2024 - czytają nauczycieleakcja Narodowe Czytanie 2024 - pamiątkowe pieczątki

Po wysłuchaniu fragmentów utworu uczestnicy otrzymali pamiątkową pieczęć złożoną we własnych egzemplarzach „Kordiana” lub w zeszytach.

W ten sposób wspólnie celebrowaliśmy twórczość narodowego wieszcza Juliusza Słowackiego.

Małgorzata Pazik

Zapraszamy go galerii Narodowe Czytanie 2024