SOCJOTERAPIA

Socjoterapia (łac.socius - towarzysz) jest procesem psychokorekcyjnym, leczniczym, ukierunkowanym na eliminowanie lub zmniejszanie poziomu zaburzeń u dzieci i młodzieży.

W obszarze oddziaływań socjoterapeutycznych pozostają dzieci z zahamowaniem, agresją, nadpobudliwością, uczniowie z niską samooceną, trudnościami w nawiązywaniu kontaktów społecznych i niepowodzeniami szkolnymi.

Zadaniem socjoterapii jest wspomaganie dzieci i młodzieży w ich rozwoju psychospołecznym poprzez realizację celów:

• rozwojowych (dostosowanych do wieku uczestników), które dotyczą poznania siebie samego, budowania poczucia własnej wartości, doskonalenia umiejętności zachowań asertywnych, kształtowania inteligencji emocjonalnej;

• edukacyjnych, poprzez które dzieci uczą się m.in. przełamywania nieśmiałości, nawiązywania kontaktów i pełnienia ról społecznych, radzenia sobie w sytuacjach stresowych, tolerancji i akceptacji drugiego człowieka, współpracy i współdziałania w grupie;

• terapeutycznych (będących istotą socjoterapii) polegających na organizowaniu podczas spotkań sytuacji społecznych, które:

- dostarczają uczestnikom doświadczeń korekcyjnych, przeciwstawnych doznanym urazom

- sprzyjają odreagowaniu napięcia emocjonalnego,

- służą uczeniu się nowych umiejętności psychologicznych i społecznych.

W socjoterapii stosuje się wiele metod i technik pracy. Do najczęściej wykorzystywanych należą: rundka, "burza mózgów", uzupełnianie zdań, techniki plastyczne, psychogimnastyka, drama, psychodrama, relaksacja, wizualizacja. Stałym elementem zajęć jest krąg.

opracowała Aneta Mierzejewska

ADOPCJA SERCA