Witamy w serwisie SP 73 Jesteśmy szkołą na warszawskiej Starej Pradze

misja szkoły Wychowanie przez Sukces

MAM 6 LAT – czy mogę iść do SZKOŁY

Strona dla rodziców dzieci sześcioletnich

Szanowni Rodzice!

Zgodnie z ustawą o systemie oświaty obowiązkiem szkolnym objęte są dzieci od 7 roku życia.

Dzieci 6-letnie mogą być przyjęte do pierwszej klasy szkoły podstawowej na wniosek rodziców, jeżeli:

• dziecko 6-letnie korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok, w którym ma rozpocząć naukę w szkole

• dziecko 6–letnie nie uczęszczało do przedszkola, rodzice również będą mogli zapisać je do pierwszej klasy. W takim przypadku niezbędna jednak będzie opinia z poradni psychologiczno – pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.

Na pewno wielu Rodziców stanie przed dylematem: Czy zapisać swojego 6-latka do klasy pierwszej, czy może niech jeszcze raz powtarza naukę w klasie przedszkolnej?

Chcemy pomóc Państwu w podjęciu trudnej decyzji, w tym celu przygotowaliśmy wykaz różnych materiałów opracowanych przez ekspertów Ośrodka Rozwoju Edukacji (ORE)

Dojrzałość szkolna to gotowość dziecka do rozpoczęcia nauki w szkole, uzależniona od:

• Poziomu jego ogólnego rozwoju;

• Osiągnięcia takiego stanu rozwoju fizycznego, emocjonalno-społecznego i umysłowego, który umożliwia sprostanie obowiązkom szkolnym.

Możecie Państwo samodzielnie przeprowadzić wstępną diagnozę i sprawdzić czy dziecko ma wystarczający zasób umiejętności i wiadomości, by móc rozpocząć naukę w I klasie w wieku sześciu lat. Poniżej udostępniamy Arkusz obserwacji dziecka 6-letniego dla rodziców opracowany przez specjalistów z poradni psychologiczno–pedagogicznej.

Arkusz CZY MOJE DZIECKO MOŻE ZOSTAĆ UCZNIEM? [czytaj…]

Informacje MEN [czytaj…]

Zapisy do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2018/2019 [czytaj...]

Zapisy do klas pierwszych na rok szkolny 2018/2019 [czytaj...]