CYFROWE OPOWIEŚCI

Projekt Cyfrowe Opowieści jest propozycją zajęć pozalekcyjnych z informatyki dla uczniów klas 4-6 w SP73.

Poprzez realizację projektu Cyfrowe Opowieści pragniemy:

• Rozwijać i promować aktywność uczniów w zakresie informatyki i wykorzystania technologii informacyjnej;

• Rozwijać umiejętność tworzenia multimedialnego komunikatu;

• Stworzyć uczniom okazję do zaprezentowania swoich osiągnięć obejmujących stosowanie technologii informacyjnej.

Głównym celem zajęć było stworzenie przez uczniów animowanych opowieści filmowych będących adaptacją krótkich utworów literackich: baśni, bajek, opowiadań, czy wierszy. Filmy biorą udział w festiwalu on-line Filmów Animowanych Cyfrowe Opowieści, zostały opublikowane na stronach szkolnego portalu internetowego i wszyscy internauci odwiedzający naszą stronę mogą zagłosować na wybrany przez siebie film. Laureatem Festiwalu zostanie film, który zdobędzie największą liczbę głosów internautów.

Praca nad filmami przebiegała w następujących etapach:

1. Praca w grupach: wybór utworu literackiego do adaptacji filmowej, opracowanie scenariusza filmu (tekst, planowane obrazy – sceny filmowe), tworzenie bazy grafiki w wybranym edytorze grafiki (ilustracji graficznych przedstawiających sceny wg scenariusza), nagrywanie ścieżki dźwiękowej do filmów (narracji).

2. Montaż filmów w zespołach dwuosobowych bądź indywidualnie. Każdy zespół korzystając z materiałów przygotowanych w grupie (baza grafiki, ścieżka dźwiękowa) tworzył własną opowieść, czyli pracując z programem do edycji filmów łączył wszystkie materiały w film: obraz, narrację, efekty specjalne, synchronizował obraz z narracją, dokonał wyboru i dodał muzykę oraz napisy początkowe i końcowe.

3. Pokaz filmów. Umieszczenie gotowych filmów na stronach szkolnego portalu WWW, od tej pory rozpoczyna się Festiwal Filmowy Cyfrowe Opowieści, czyli głosowanie internautów. Filmy zostały podzielone na trzy kategorie: Pinokio, Lokomotywa, Czerwony Kapturek. Internauci mogą głosować na jeden film z danej kategorii raz dziennie, czyli mogą oddać 3 głosy każdego dnia.

Rozstrzygnięcie konkursu

Internauci poprzez głosowanie wybiorą najlepszy film uczniowski. Przyznany zostanie mu tytuł Laureata Festiwalu Cyfrowe Opowieści. Filmy, które zdobędą największą liczbę głosów w swojej kategorii uzyskają tytuł najlepszego filmu kategorii.

Wszystkie prace uczniowskie wzbogacą kolekcję szkolnej medioteki i będą dostępne w czytelni multimedialnej, zaś najlepsze po zakończeniu festiwalu będą publikowane na stronach szkolnego portalu WWW.