Witamy w serwisie SP 73 Jesteśmy szkołą na warszawskiej Starej Pradze

misja szkoły Wychowanie przez Sukces

Pierwsze lądowanie

Latającego Uniwersytetu Dzieci edycja 2012/2013

Październik to miesiąc, który obfitował w przeróżne atrakcje w naszej szkole, ale największą była wizyta Wykładowców Uniwersytetu Latającego Dzieci, którzy przeprowadzili zajęcia dla uczniów klas 2d i 3c.

Każda klasa uczestniczyła w dwóch warsztatach:

• Dlaczego owady są kolorowe?

• Czy rośliny mogą latać?

Wszystkie zwierzęta, ryby, ssaki i ptaki, mają różne ubarwienie. Także owady występują w przyrodzie w wielu kolorach. Mogą być jedno- lub wielobarwne, w paski lub kropki. Owady zachwycają swoim różnorodnym wyglądem.

Ale czy o zachwyt w przyrodzie chodzi?

Dlaczego więc skromna ćma tak bardzo różni się od swego pięknego kuzyna motyla? Czemu jedne owady zwracają na siebie uwagę, podczas gdy inne trudno wypatrzyć? Dlaczego osa ma paski i po co biedronce kropki?

Podczas warsztatu uczniowie poszukiwali odpowiedzi na powyższe pytania. Dowiedzieli się, jakie funkcje spełnia ubarwienie owadów oraz co kryje się pod tajemniczym słowem mimikra.

Lata ptak i motyl, latać może też samolot. Ale co z roślinami? Czy roślinom mogą wyrosnąć skrzydła, które pomogą polecieć np. na drugi koniec parku? Trudno wyobrazić sobie taką sytuację. Ale jednak niektóre rośliny naprawdę się przemieszczają i możemy je odnaleźć w miejscach, w których byśmy się tego nie spodziewali. Czy wszystkie rośliny mogą się przemieszczać?

Podczas warsztatu studenci (uczniowie klas 2d, 3c) poszukiwali odpowiedzi na pytania: czy rośliny mogą latać, a jeśli tak, to do czego potrzebna jest im ta umiejętność? Przyjrzeli się też dokładnie różnym roślinom i sprawdzili, czy na pewno nie mają one skrzydeł.

Rośliny potrafią same się przemieszczać, zajmując coraz to nowe terytoria. Te, które są lekkie unoszą się w powietrzu, inne - mające odpowiedni kształt - toczą się po ziemi, jeszcze inne unoszą się na powierzchni wody.

Człowiek również przyczynia się do przemieszczania się roślin, przewożąc sadzonki konkretnych gatunków. Na przykład paprykę przywieźli do Europy hiszpańscy i portugalscy kupcy wiele wieków temu. Ziemniaki natomiast przywędrowały do Polski w XVI wieku za sprawą królowej Bony, która wcale nie chciała ich jeść, tylko lubiła patrzeć na ich kwiaty.

Prawda, że bardzo fascynujące zajęcia? Pewnie wielu z Was też chętnie by w nich uczestniczyło.

Nic straconego. Możecie zapisać się do Szkolnego Klubu Uniwersytetu Dzieci. Zapraszamy!

Dowiecie się:

• Dlaczego owady lecą do światła?

• Dlaczego woda jest mokra?

• I skąd wiadomo, że sól jest słona?

Następne spotkanie z Latającym Uniwersytetem Dzieci w listopadzie.

Więcej zdjęć z zajęć Latającego Uniwersytetu Dzieci w FotoGalerii ZAPRASZAMY!