Witamy w serwisie SP 73 Jesteśmy szkołą na warszawskiej Starej Pradze

misja szkoły Wychowanie przez Sukces

II spotkanie Latającego Uniwersytetu Dzieci (edycja 2012/2013)

Drugie spotkanie Latającego Uniwersytetu Dzieci w naszej szkole odbyło się 30 listopada. Każda grupa (klasy 2d, 3c) uczestniczyła w dwóch warsztatach:

• W czyjej szafce znajdziesz szafran?

• Gdzie w obrazach ukrywa się historia?

Pierwsze warsztaty zabrały dzieci w daleką podróż do kraju pachnącego aromatycznymi przyprawami, kadzidełkami, w którym jest bardzo ciepło i bajecznie kolorowo. Miały charakter prawdziwej konferencji. Wprowadzeniem do dyskusji był film przedstawiający tłoczne ulice Jaipur w Indiach, po obejrzeniu którego mali studenci zażarcie dyskutowali o kulturze, zabytkach, potrawach, zwyczajach tego egzotycznego kraju.

Po wnikliwej debacie przyszła kolej na pracę w grupach. Dzieci otrzymały fotografie przedstawiające różne sytuacje z codziennego życia mieszkańców Indii i Polski. Każda grupa miała odpowiedzieć w jakich aspektach Indie mogą przypominać Polskę, a w jakich te dwa kraje się różnią.

I grupa porównywała ulice/samochody, II grupa - ubrania/modę, III grupa - stragany/handel, a IV grupa - jedzenie/posiłki.

Po wymianie spostrzeżeń uczniowie doszli do wniosku, że w Indiach ludzie mają inne zwyczaje, zachowania, inaczej się odżywiają, ich potrawy są bardziej pikantne od polskich dań, po ulicach Indii też jeżdżą samochody, ale w Polsce nie zobaczymy świętych krów na ulicach.

Drugie warsztaty były poświęcone sztuce: Gdzie w obrazach ukrywa się historia?

Dzięki zajęciom studenci dowiedzieli się, że z obrazów można odczytać: kim byli i jacy byli bohaterowie, jakie nosili stroje, z obrazów poznajemy naszych przodków i ich świat: jak mieszkali, jakie były ich domy, czym się zajmowali, jakie mieli zabawy?

W warsztatach wykorzystano reprodukcje obrazów wybitnego malarza niderlandzkiego Piotra Bruegle: "Walka Karnawału z Postem", "Zabawy Dziecięce", "Przysłowia" oraz "Wojna w miasteczku".

Każda grupa miała za zadanie przeanalizować jeden z w/w obrazów, a następnie odpowiedzieć na szczegółowe pytania dotyczące analizowanego dzieła sztuki.

Mali studenci byli zachwyceni bawiąc się i wcielając w małych analityków historii sztuki.

Największe zainteresowanie wzbudził obraz "Przysłowia", na którym zostały namalowane 93 przysłowia! Dla wszystkich chętnych, którzy pragną odnaleźć ukryte przysłowia zamieszczamy ów interesujący obraz!

Uczniowie niechętnie wychodzili z zakończonych warsztatów i już nie mogą doczekać się kolejnego zjazdu!

Katarzyna Tiomkin

Więcej zdjęć z zajęć Latającego Uniwersytetu Dzieci w FotoGalerii. ZAPRASZAMY