Integracja w naszej szkole

"Niech każde z naszych dzieci znajdzie jakąś dziedzinę,

w której będzie mógł na chwilę uzyskać przewagę i powodzenie"

Wychodząc naprzeciw potrzebom środowiska, w roku szkolnym 2004/2005, po raz pierwszy utworzyliśmy w naszej szkole klasę integracyjną.

Zdawaliśmy sobie sprawę, z jak ogromnym problemem spotykają się dzieci niepełnosprawne i ich rodzice, stając u progu rozpoczęcia nauki szkolnej.

Powołując klasy integracyjne staramy się stworzyć wszystkim naszym uczniom warunki przygotowania ich  do aktywnego, w pełni wartościowego życia w społeczeństwie.

Wspólne przebywanie od najmłodszych lat dzieci zdrowych i niepełnosprawnych pomaga kształtować: postawę tolerancji, zauważanie i zrozumienie odmiennych potrzeb innych ludzi, umiejętność współdziałania i pomocy potrzebującym.

W obecnym roku szkolnym 2014/2015 w naszej szkole funkcjonuje 9 klas integracyjnych:

• 2 klasy szóste,

• 2 klasy piąte,

• 2 klasy czwarte,

• 1 klasa druga,

• 1 klasa pierwsza,

• 1 zerówka.

W szkole uczy się 45 uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Dla każdego z nich opracowany został indywidualny plan edukacyjno-terapeutyczny, dostosowujący formy i metody pracy do możliwości i potrzeb, wynikających z danej niepełnosprawności. Każdy z uczniów objęty jest dodatkową pomocą w ramach zajęć specjalistycznych.

Jakie zajęcia proponuje szkoła w ramach rewalidacji indywidualnej?

Każdemu z uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych przysługują 2 godziny zajęć rewalidacji indywidualnej tygodniowo.

W ramach rewalidacji nasza szkoła proponuje szeroką gamę zajęć specjalistycznych:

• integrację sensoryczną,

• logopedię,

• terapię pedagogiczną,

• socjoterapię,

• arteterapię

Ponadto uczniowie mogą korzystać z pomocy psychologa i pedagoga szkolnego oraz uczęszczać na dodatkowe zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze, a także koła zainteresowań.

Uczniowie mogą również  korzystać z dodatkowych, bezpłatnych  zajęć wspomagających wszechstronny rozwój dziecka w ramach projektu BAZA, zrzeszającego kilkanaście organizacji i instytucji pozarządowych.

Weronika Janiszewska-Dudzień

Polecamy inne artykuły w dziale Integracja:

6 lat Integracji w SP 73 - prezentację podsumowująca 6 lat pracy klas integracyjnych w naszej szkole;

Nauka w klasie integracyjnej - artykuł opisujący specyfikę zajęć, dobór treści programowych, sposób oceniania w klasach integracyjnych;

Integracja w edukacji - informacje ogólne na temat integracji w szkole.

Dodatkowe informacje na temat zajęć specjalistycznych znajdziecie Państwo w dziale Specjaliści oraz w dziale Zajęcia Pozalekcyjne.