Witamy w serwisie SP 73 Jesteśmy szkołą na warszawskiej Starej Pradze

misja szkoły Wychowanie przez Sukces

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, w zakresie wynikającym z konfiguracji Twojej przeglądarki. Poznaj szczegóły

Drukuj Email
Spis treści
Z Kroniki Szkoły
Lata wojny
Po wojnie
Wszystkie strony

Z Kroniki Szkoły

Szkoła Podstawowa Nr 73 została powołana do życia 24 kwietnia 1934 roku. Jej siedzibą został budynek przy ulicy Elbląskiej 51 w Warszawie na Żoliborzu. Różne koleje losu doprowadziły do tego, że dziś ta sama szkoła mieści się na Starej Pradze przy ulicy Białostockiej 10/18.

Dzieje szkoły są ściśle związane z historią Polski, możemy je bliżej poznać czytając autentyczną 77-letnią kronikę placówki. Księga oraz drzewce sztandaru przetrwały wojnę dzięki pierwszemu kierownikowi szkoły panu Janowi Górskiemu, który przechował je w swoim mieszkaniu na Pradze przy ulicy Brzeskiej.

Gdy bierzemy do rąk kronikę, to jej pożółkłe strony, stare zdjęcia oraz charakter pisma (człowieka, który kiedyś uczył się kaligrafii) sprawiają, że przenosimy się w czasie i mamy wrażenie, że razem z bohaterami uczestniczymy w opisywanych wydarzeniach. Dotykamy historii Polski.

Czytając kronikę poznajemy zarówno dzieje szkoły, jak i osobiste przeżycia pana Jana Górskiego, człowieka, któremu SP 73 zawdzięcza swoje istnienie.

Warto, więc przedstawić kilka autentycznych fragmentów Kroniki Naszej Szkoły:


24 kwietnia 1934

Uczniowie i uczennice szkoły są to przeważnie dzieci rodziców klasy robotniczej, rzemieślniczej, znikomy procent średniozamożnych, większość bezrobotnych lub częściowo zatrudnionych. Biorąc pod uwagę ten stan rodzinny, element szkoły nie jest, więc wyborowy.....Rzutowo są to dzieci o przeciętnej inteligencji, mało ruchliwe, trwożliwe, nieśmiałe. Ich wygląd zewnętrzny dobitnie świadczy o braku opieki domowej.


1 lutego 1935r.

Imieniny Pana Prezydenta, prof. Ignacego Mościckiego szkoła uczciła wspólną Mszą św. i porankiem o następującym programie:...


19.03.1935r.

Program obchodu Imienin Pana Marszałka Józefa Piłsudskiego:

Część I: 1.przemówienie kierownika - p. Górskiego, 2.Hymn "Jeszcze Polska.."- chór szkolny.

Część II: 3.Kto lepszy? - inscenizacja w jednej odsłonie, 4."Wódz"- recytacja...


16.05.1935 r.

Wycieczka do katedry św. Jana w Warszawie celem złożenia hołdu Cieniom Marszałka Polski.


17.05.1935 r.

Uczestnictwo w pogrzebie św. p. Marszałka Polski.


13 marca 1936 r.

Pismo Kuratora Okręgu Szkolnego nadające szkole imię Króla Stefana Batorego


24 maja 1936 r.

Uroczystość poświęcenia sztandaru

Rodzicami chrzestnymi sztandaru byli:

Pani Ministrowa Helena Bobkowska,

Pan Prezydent m. st. Warszawy Jan Pohoski,

Pani Anna Roszkowska - Prezes Warsz. Kom. Okr. P.C.K,

Pan Czesław Statkiewicz - Nacz. Wydz. Kurat. Okr. Szk. Warsz.,

Pani Maria O Brien deLacy ,

Pan Wilhelm Wiatr - Inspektor Szkolny m. st. Warszawy


2.06.1936 r.

O godzinie 16-tej delegacja naszej szkoły udała się na Zamek Królewski, gdzie złożyła hołd Panu Prezydentowi Rzeczypospolitej, profesorowi Ignacemu Mościckiemu.