Programowanie już od klasy I

W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie naszej szkoły będą mogli się uczyć programowania już od klasy pierwszej. Przygotowaliśmy innowacje pedagogiczne dla klas I-II oraz klas IV realizując zapowiedziane przez MEN nauczanie programowania. W ten sposób nasza szkoła przystąpiła do pilotażowego wdrażania programowania w edukacji formalnej.

Klasy I

Dla najmłodszych uczniów proponujemy dodatkowe zajęcia edukacyjne rozwijające zainteresowania i uzdolnienia w wymiarze 1 godzina tygodniowo z puli 2 godzin przyznanych przez Prezydenta m.st. Warszawy Hannę Gronkiewicz -Waltz

Dzieci będą się uczyć programowania poprzez zabawę w środowiskach przystosowanych do ich możliwości. Pierwsze kroki nie wymagają nawet umiejętności czytania, ćwiczenia przypominają układanie puzzli. Uczniowie tworząc historyjki, gry, quizy, animacje, sterując robotami będą rozwijali umiejętności logicznego myślenia i kreatywność.

Zajęcia prowadzone będą w pracowni komputerowej, która dzięki wsparciu władz samorządowych zostanie wyposażona w nowoczesne pomoce dydaktyczne, m.in.: tablety, roboty, maty edukacyjne.

Klasy II i IV

Nauka programowania w ramach przedmiotu zajęcia komputerowe (informatyka) – autorski program nauczania informatyki.

Dla uczniów klas IV-VI

Dla wszystkich uczniów pragnących rozwijać zainteresowania i uzdolnienia informatyczne proponujemy zajęcia pozalekcyjne w formie koła informatycznego: Warsztaty Scratcha oraz eKlasa, na których oprócz nauki programowania będą mogli przygotowywać się do udziału w różnych konkursach informatycznych i interdyscyplinarnych.

Dlaczego warto uczyć dzieci programowania?

Programowanie to umiejętność, która coraz bardziej staje się potrzebna w XXI wieku w świecie dynamicznie rozwijających się nowych technologii. Ułatwia rozwiązywanie problemów, pozwala tworzyć narzędzia wykorzystywane w różnych dziedzinach oraz pomaga w zrozumieniu świata, w którym technologie odgrywają coraz większą rolę.

Nauka programowania, to zdobywanie umiejętności logicznego myślenia, rozwiązywania problemów w twórczy sposób, podejmowania decyzji, myślenia algorytmicznego, matematycznego, ale również uczy wytrwałości w dążeniu do celu i systematyczności.

Korzyści płynące z nauki programowania dowodzą, że warto zdobywać umiejętności i wiedzę w tej dziedzinie już od najmłodszych lat życia.

Grażyna Chmielewska

zdjęcie: http://phavi.targikielce.pl/at/attachments/2016/0531/zajecia-komputerowe-ze-scottie-go.pdf

PODZIĘKOWANIA

Akademia Przyszłości